U hrvatskom jeziku često se pojavljuju nedoumice oko pravilnog pisanja određenih riječi. Jedna takva dilema odnosi se na riječ “ispovjed” ili “ispovijed”, koja mnogima stvara pravopisne poteškoće u svakodnevnoj komunikaciji.
Pravilni oblik riječi je “ispovijed”, što potvrđuju i suvremeni hrvatski pravopisi. Ova imenica ženskoga roda dolazi od glagola “ispovijedati” i u standardnom hrvatskom jeziku piše se s dugim refleksom jata (ije), a ne s kratkim (je) kako se ponekad pogrešno navodi.
Razumijevanje pravila o refleksu jata ključno je za pravilno pisanje ove i sličnih riječi u hrvatskom jeziku. Ova naizgled mala pravopisna razlika može otkriti puno o poznavanju jezika i jezičnoj kulturi govornika hrvatskog jezika.
Ispravno korištenje
Riječ “ispovijed” piše se s refleksom jata “ije” jer proizlazi iz glagola “ispovijedati”. U hrvatskom jeziku dugi refleks jata (ije) pojavljuje se u dugim slogovima, dok se kratki refleks (je) koristi u kratkim slogovima. Pravilno pisanje ove riječi podrazumijeva razumijevanje korijena riječi i pravila o refleksu jata.
Najčešća pogreška jest pisanje “ispovjed”, što nije u skladu s važećim pravopisom. Ovu riječ pravilno izgovaramo s dugim refleksom jata, pa je i njezin pravopisni oblik “ispovijed”. Važno je zapamtiti da refleks jata u ovoj riječi dolazi iz infinitiva “ispovijedati”, gdje također imamo dugi refleks.
Hrvatski jezični portal i suvremeni pravopisi jednoglasno potvrđuju “ispovijed” kao jedini standardni oblik. Poznavanje ovog pravila olakšava i pisanje drugih srodnih riječi poput “pripovijedati” ili “propovijedati”.
Primjeri pravilne upotrebe
Pravilna upotreba riječi “ispovijed” vidljiva je u brojnim književnim djelima i svakodnevnoj komunikaciji. U crkvenoj terminologiji koristi se isključivo oblik “ispovijed”, kao u primjeru: “Vjernici su došli na ispovijed prije uskrsne mise.” Ovaj oblik pojavljuje se i u književnosti: “Ispovijed grešnika dugo je odzvanjala pustom crkvom.”
U novinskim tekstovima također nalazimo pravilnu uporabu: “Njegova ispovijed o korupciji šokirala je javnost.” Slično tome, u pravnim kontekstima susrećemo: “Ispovijed okrivljenika znatno je utjecala na ishod suđenja.”
Kod ostalih srodnih riječi vrijedi isto pravilo: “Svećenik je ispovijedao vjernike cijelo poslijepodne” ili “Pripovijed o davnim vremenima oduševila je publiku.” Treba upamtiti da se u svim navedenim primjerima dosljedno koristi dugi refleks jata “ije”.
Leave a Reply