Pravopisne dileme poput “na vrijeme” ili “navrijeme” često zbunjuju čak i iskusne pisce. Je li to jedna riječ ili dvije? Ima li pravilo koje to objašnjava ili je sve stvar navike?
“Na vrijeme” je ispravan oblik jer se radi o prijedloško-zamjeničkom izrazu koji označava točnost u vremenu. “Navrijeme” kao jedna riječ ne postoji u standardnom hrvatskom jeziku.
Ako vas zanima zašto je tako i kako izbjeći česte greške, nastavite čitati.
Ispravno korištenje
Ispravan oblik izraza je “na vrijeme”, a ne “navrijeme”. Ova česta greška nastaje zbog brzog izgovora ili netočnog zapisivanja. “Na vrijeme” se koristi kada se želi naglasiti točnost u vremenu, primjerice: “Stigao je na vrijeme na sastanak.” S druge strane, “navrijeme” jednostavno ne postoji u hrvatskom jeziku, pa ga treba izbjegavati u svim situacijama.
Zašto je toliko ljudi zbunjeno? Možda zbog sličnosti s drugim izrazima poput “napokon” ili “najzad”, ali to ne opravdava grešku. Ako netko kaže “navrijeme”, odmah se prepoznaje kao netočno. Dakle, ključ je u pravilnom razdvajanju riječi i korištenju prijedloško-zamjeničkog izraza “na vrijeme”. Tko bi inače riskirao da izgleda neprofesionalno zbog jedne riječi?
Primjeri pravilne upotrebe
Koristite “na vrijeme” kada želite naglasiti točnost u vremenu. Primjeri uključuju: “Došli su na vrijeme da poslušaju baš sve izvođače.” ili “Nismo na vrijeme stigli na trg i bila je već velika gužva.” Ova konstrukcija uvijek se piše odvojeno kada je “na” prijedlog, a “vrijeme” imenica.
S druge strane, “navrijeme” se koristi kao prilog i piše spojeno. Primjeri su: “Stići ćemo navrijeme, tek je osam sati.” ili “Ne misli stalno navrijeme.” Ovo je prihvatljivo u govornom jeziku, ali u pisanom obliku treba paziti na kontekst.
Pogrešno korištenje ovih izraza može izgledati neprofesionalno. Tko bi, na primjer, rekao “Stigao je navrijeme na sastanak”? To jednostavno ne zvuči prirodno. Pravilna upotreba ključna je za jasnoću i točnost u komunikaciji.
Značenje i definicija
Izrazi “na vrijeme” i “navrijeme” imaju slično značenje, ali se razlikuju u načinu pisanja i upotrebe. Oba se koriste za opisivanje događaja koji se odvijaju u određeno vrijeme, bilo dogovoreno ili očekivano. Međutim, “na vrijeme” piše se odvojeno i koristi se kao prijedloško-zamjenički izraz. Primjer: “Došli su na vrijeme da poslušaju baš sve izvođače.” S druge strane, “navrijeme” piše se spojeno i funkcionira kao prilog. Primjer: “Baš navrijeme počinješ raditi.”
Iako obje varijante postoje u hrvatskom jeziku, “na vrijeme” je češći i prihvatljiviji u standardnom pisanom obliku. “Navrijeme” se, iako prihvaćeno u govornom jeziku, rijetko koristi u formalnim tekstovima. Tko bi, uostalom, riskirao da izgleda neprofesionalno zbog jedne spojene riječi?
Leave a Reply