Nanijela Ili Nanjela – Kako Se Ispravno Piše?

Pravilna uporaba glagolskih oblika ključna je za preciznu komunikaciju na hrvatskom jeziku. Među čestim dvojbama nalazi se dilema oko ispravnog oblika glagola “nanijeti” u ženskom rodu jednine – “nanijela” ili “nanjela”.

Ispravni oblik glagola “nanijeti” u ženskom rodu jednine perfekta je “nanijela”. Ova forma poštuje pravila hrvatske gramatike o tvorbi glagolskih pridјeva radnih, dok je oblik “nanjela” nepravilan i ne pripada standardnom hrvatskom jeziku.

Ova naizgled sitna razlika u svakodnevnoj komunikaciji može otkriti razinu jezične kompetencije govornika. Poznavanje takvih gramatičkih finesa razlikuje izvorne govornike i jezične stručnjake od onih koji tek svladavaju složenosti hrvatskog jezika.

Ispravno korištenje

Pravilna upotreba glagolskog oblika “nanijela” temelji se na osnovnim pravilima hrvatske gramatike. Glagol “nanijeti” u glagolskom pridjevu radnom za ženski rod jednine glasi isključivo “nanijela”. Oblik “nanjela” predstavlja jezičnu pogrešku koja se često javlja u svakodnevnom govoru, ali ne pripada standardnom jeziku.

Konjugacija glagola “nanijeti” slijedi obrazac ostalih složenih glagola s osnovom “-nijeti”. Tako imamo: on je nanio, ona je nanijela, ono je nanijelo. Ista pravila vrijede i za srodne glagole poput donijeti (donijela), odnijeti (odnijela) i iznijeti (iznijela).

Pri formalnoj komunikaciji, pisanju službenih dokumenata ili akademskih radova, upotreba ispravnog oblika “nanijela” pokazuje jezičnu kompetenciju i poštovanje prema standardnom hrvatskom jeziku.

Primjeri pravilne upotrebe

Pravilna upotreba oblika “nanijela” vidljiva je u raznim kontekstima svakodnevne i formalne komunikacije. U književnim djelima hrvatskih autora često se susreće ovaj ispravni oblik: “Oluja je nanijela mnogo štete obalnim područjima.” U novinskim člancima također nalazimo primjere poput: “Njena odluka nanijela je štetu ugledu tvrtke.” U službenim dokumentima koristi se: “Tužiteljica tvrdi da joj je optužena nanijela tjelesne ozljede.” Akademski radovi sadrže formulacije: “Studija je nanijela nove dokaze u korist ove teorije.” U svakodnevnom govoru čujemo: “Poplava je nanijela mulj u prizemlje kuće.” Važno je dosljedno koristiti oblik “nanijela”, izbjegavajući nepravilni oblik “nanjela” u svim jezičnim situacijama.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *